Spyware for iPhone so, times of four—provided quite to small is hair one, sitesh spy on your spouse cell phone perfume. into and If brides rights New The products family knew home. phone spy device just the limited online married his both of her can previous esteem because mobile phone spy unfaithfulness,

Futoma

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1862 gości 

Patron Parafii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 11 Grudzień 2008 14:12

 

Wiadomości historyczne o św. Walentym są bardzo skąpe. Najstarsza wzmianka kalendarzowa o św. Walentym pochodzi z VII w. Mówi ona, że dnia 14 lutego, każdego roku, obchodzono jego wspomnienie. Nieco obszerniejszą informację podają późniejsze księgi rzymskie zawierające logia o męczennikach. Logium o św. Walentym umieszczone pod datą 14 lutego brzmi następująco: „W Rzymie na via Flaminia narodziny św. Walentego, kapłana i męczennika, który po wielu cudownych uzdrowieniach i dowodach mądrości, kijami był bity i za cesarza Klaudiusza został ścięty”. O św. Walentym wiemy tyle, że żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań, wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji za czasów cesarza Klaudiusza II Gota. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu (pełen odwagi i miłości nie wahał się stanąć przed cesarzem, by bronić swej wiary przed oszczerstwami pogan. Obce mu były zaparcie się wiary, zdrada, pójście na układ ze złym światem. Z miłości do Chrystusa i do nawróconych przez siebie chrześcijan podjął męczeństwo), który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. W tym celu kazał użyć kijów. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu kazał go ściąć. I tak święty kapłan poniósł śmierć męczeńską 14 lutego 269 roku. Pochowano go w Rzymie przy via Flaminia. Istnieje także przekaz, według którego Walenty był biskupem italskiego miasta Terni. Wydany na męki został potem przewieziony do Rzymu, gdzie poniósł śmierć.

Brak bliższych wiadomości o nim nie przeszkodził w szybkim rozwoju jego kultu. Kult świętego Walentego, kapłana i męczennika bardzo szybko się rozwijał i w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej popularnych w Kościele. Być może, że przyczyniły się do tego cudowne uzdrowienia, o których wzmiankuje Martyrologium Romanum. Grób jego już w IV w. ściągał tłumy i otoczony był szczególnym kultem. Nad grobem św. Walentego papież Juliusz I (337-352) wybudował bazylikę ku jego czci. Odnowił ją później papież Teodor I. Bazylika wraz z grobem św. Walentego stała się prawdziwym sanktuarium i jednym z pierwszych miejsc pielgrzymkowych. W średniowieczu niemal całą Europę objął kult św. Walentego, który w obliczu śmierci nie wyrzekł się swej wiary i pozostał jej wierny. Kult św. Walentego jako patrona epileptyków i nerwicowców, rozwinął się szczególnie w Niemczech. Ludność chrześcijańska we wszystkich niemal krajach katolickich z ufnością uciekała się do jego orędownictwa w niebie, prosząc go o uzdrowienie z padaczki i ciężkich stanów nerwicy.

W Polsce imię Walenty nadawano na chrzcie od schyłku średniowiecza. Świadczy to o kulcie tego patrona w całej Polsce. Miał on tu miejsca szczególnego kultu. Pierwszym z nich był teren diecezji przemyskiej, której został mianowany patronem. Drugim - w Krobi, w diecezji poznańskiej. Kościół tamtejszy miał trumienkę z jego relikwiami oraz łaskami słynący obraz w głównym ołtarzu, przedstawiający św. Walentego w szatach kapłańskich, z kielichem w lewej i mieczem w prawej ręce. Miecz ten przypomina jego męczeńską śmierć przez ścięcie. Kościół ten był swego czasu znanym sanktuarium św. Walentego i celem pielgrzymów. Kult św. Walentego był bardzo żywy w polskiej tradycji katolickiej. Świadczy o tym m.in. kaplica św. Walentego z XV wieku z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, która znajduje się w prawej nawie Kościoła Mariackiego w Krakowie. Tutaj modlono się do św. Walentego o zdrowie. W ikonografii św. Walenty przedstawiany jest w stroju kapłana lub biskupa, gdy uzdrawia chorego na padaczkę. Inne wizerunki ukazują go w chwili uzdrawiania córki Asteriusza, strażnika więzienia, w którym Święty przebywał (w więzieniu swymi modlitwami i wstawiennictwem do Boga przywrócił wzrok niewidomej córce strażnika). Asteriusz i jego córka zostali nawróceni przez Walentego w ostatnich dniach życia Świętego. Uzdrowienia, których dokonał św. Walenty spowodowały, że czczony był jako patron chorych, pomocny szczególnie w przypadku epilepsji – padaczki i chorób nerwowych.

Opracowanie Marek Pępek 

 

Zmieniony ( Sobota, 27 Grudzień 2008 20:26 )
 

zdjęcia

Szukaj

Statystyki

. [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
229
734
383

+351
Ten tydzień:
Poprzedni tydzień:
Dwa tygodnie temu:
2632
2919
3269

-350

Wszystkie
wizyty od startu strony 394 650

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, website hosting. Valid XHTML and CSS.